« Вернутся в раздел

Интервью и комментарии

03.11.16

Коментар В.Бадрака щодо професіоналізації ЗСУ - газета "День"

Автор: Валентин Торба

Источник: Газета "День"

https://day.kyiv.ua/uk/article/podrobyci/kontraktnyky-ye-chy-ye-profesiyna-armiya

 

Валентин БАДРАК, директор Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння:

— Поняття контрактної армії абсолютно неадекватне армії професійній. Армію можна буде вважати професійною тоді, коли ми побачимо, що понад 50% солдатів та сержантів із бойового складу будуть тими контрактниками, які відслужили три і більше років. Тоді ми можемо говорити, що це є ознакою професійної армії. В армії не має бути величезного відпливу кадрів внаслідок демотивації. А коли в нас у вересні з’являється ветування Президентом Закону про можливість контрактників звільнятися, то це означає, що існують проблеми саме з мотивацією. Частина цих контрактників є тими, хто хотів би розірвати контракт, але не може цього зробити через згадане президентське ветування. Тобто людей утримують штучно, внаслідок чого й виникають такі показники щодо кількості контрактників.

Коли ж говорити про самих контрактників, то причиною високого набору на контракт є не так прагнення хлопців служити, як умови економічної кризи в країні, яка спонукає юнаків йти в армію. Тому держава робить розрахунок на те, що молодим людям, які відслужили строкову службу, пропонується залишитися в ЗСУ за контрактом, адже вдома на них не чекає робота, і перспектив немає. Це не якісна мотивація, адже людина просто перебуває в ситуації безвиході і сприймає контрактну службу як певний перехідний період, а не як своє свідоме покликання з відповідною мотивацією до набуття досвіду і росту. А останнє і є внутрішньою мотиваційною базою для формування професіоналізму.

Безумовно, для мобілізації сил зараз необхідні різні інструменти для того, щоб швидко сформувати оборону. Але в стратегічній перспективі згадані методи не є ефективними для формування професійного війська. Як казав педагог Антон Макаренко, тут потрібні перспективні лінії, тобто необхідно показати солдатові чи сержантові його майбутнє, його вигоди, його перспективи, так само як і перспективи для його рідних, адже йдеться про небезпечний фах з високими ризиками для здоров’я та життя. Рання пенсія, пільгові умови для отримання житла, тобто те, що ми завжди називали мотиваційним пакетом. Є низка адміністративних можливостей, яких держава поки що не використовує.

Нам відомо, що є некомплект у зоні бойових дій. Цей некомплект свідчить також про певні демотиваційні моменти і помилки в розвитку армії майбутнього. Утримувати, з одного боку, величезне військо численністю в майже 250 тисяч людей, на яке йдуть кошти, в тому числі, й із бюджету на переозброєння, а з другого — говорити про контрактне військо, — це означає не професіоналізацію, а штучну професіоналізацію.

Потрібно створювати професійне ядро з людей, які перебувають безпосередньо в зоні бойових дій. Я погоджуюся з тим, що необхідно здійснювати ротацію, щоб саме бойовий досвід отримували якомога більше військових. Адже, таким чином, у разі масштабної агресії у нас буде досить потужний резерв із відповідним досвідом, а не теоретичним уявленням. Необхідно з цих людей, користуючись відносною передишкою, створювати професійне ядро армії. Треба також переформатувати численність війська, адже така кількість військових не може бути професійною. Потрібен акцент на якості й комплекті.

 Комментарии


Каждый человек рожден для потенциальной миссии
Каждому подвласна уникальная форма самовыражения.
Каждый сам делает свой выбор. Сделай свой выбор
и обрети новую, более яркую реальность.